Jedną z wielu metod zamknięcia rany otwartej, są szwy rozpuszczalne – po jakim czasie się rozpuszczają i czy ich użycie jest w pełni bezpieczne? Jeśli interesuje Cię ten temat, to zapraszamy do lektury – wyjaśniamy, dlaczego właśnie ta metoda jest aż tak popularna.

Szwy rozpuszczalne – po jakim czasie się rozpuszczają w organizmie?

Szwy rozpuszczalne to wyjątkowo popularna metoda zamykania ran po zabiegach czy uszkodzeń mechanicznych. Jak wyglądają szwy rozpuszczalne? To specjalny rodzaj nici, które są używane do zamykania ran po operacjach. Mogą one wyglądać podobnie jak zwykłe szwy nierozpuszczalne — są to po prostu nici przechodzące przez skórę. Zastanawiasz się, jak rozpoznać szwy rozpuszczalne? Rodzaj szwów można często zidentyfikować na podstawie ich koloru: szwy rozpuszczalne są często przezroczyste lub mają naturalny, „skórzasty” kolor, podczas gdy szwy nierozpuszczalne są zwykle niebieskie, czarne lub białe.

Szwy, które rozpuszczają się samoistnie, są produkowane z materiałów, które stopniowo rozpuszczają się w organizmie. To znaczy, że nie muszą być usuwane przez lekarza — po prostu znikają po pewnym czasie. Pacjent nie musi zatem ponownie korzystać z usług chirurga – nic więc dziwnego, że coraz częściej używa się takiego rozwiązania, jak szwy rozpuszczalne. Po jakim czasie się rozpuszczają? Prawda jest taka, że czas ten może się różnić w zależności od wielu czynników!

Szwy rozpuszczalne — ile czasu potrzebuje organizm, by się ich pozbyć?

Wiemy już, jak bardzo przydatne są szwy rozpuszczalne. Ile czasu potrzebuje nasze ciało, by je wchłonąć? Ten aspekt zależy od wielu czynników. Wpływ na to ma między innymi typ szwu, rodzaj operacji, a nawet specyfika danego organizmu. Generalnie rzecz biorąc, większość szwów rozpuszczalnych zacznie znikać po 1-2 tygodniach, a całkowicie znikną po około 6 tygodniach.

Czy możliwe jest rozpoznanie szwów rozpuszczalnych na własną rękę? Choć tego rodzaju decyzje lepiej pozostawić specjalistom, których zatrudnia klinika medycyny estetycznej Słupsk, istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc. Jak już wcześniej wspomniano, możemy często opierać się na kolorze nici. Poza tym, jeśli po kilku tygodniach szwy nie powodują bólu i nie ma po nich prawie żadnego śladu, prawdopodobieństwo, że są to szwy rozpuszczalne, jest bardzo duże.

Pomimo tego, że szwy rozpuszczalne są coraz częściej używane, to nie zawsze są one najlepszą opcją. Wszystko zależy od rodzaju operacji, lokalizacji i wielkości rany, a także preferencji pacjenta oraz chirurga. W niektórych przypadkach specjaliści mogą zdecydować, że lepsze będą tradycyjne szwy nierozpuszczalne. Większość szwów rozpuszczalnych zniknie całkowicie, ale w niektórych przypadkach mogą pozostać małe fragmenty, które z czasem również znikną. Czy szwy rozpuszczalne bolą? Odczucia bólowe związane ze szwami rozpuszczalnymi mogą się różnić w zależności od osoby i lokalizacji rany, ale zazwyczaj nie powodują one silnego bólu. Mając szwy rozpuszczalne, warto poczekać kilka dni, zanim się wykąpiemy – koniecznie jest upewnienie się, że rana jest dobrze zamknięta.

Ze względu na wiele zalet, takich jak wygoda i mniejsze ryzyko infekcji, szwy rozpuszczalne stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Pamiętaj, że każde zalecenia odnośnie opieki nad raną pooperacyjną powinieneś uzyskać bezpośrednio od swojego lekarza. Jeśli zależy Ci na najlepszej opiece, to nasza kliniki ze Słupska poleca swoje usługi!