Wywiad z Dr Małgorzatą Lewicką-Kisiel w Radio Słupsk Część 1.

Redaktor Mira Hopf rozmawia z Dr Małgorzatą, właścicielką sieci klinik medycyny estetycznej Eskulap w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Pani doktor do pewnego czasu kobiety stosują różnego rodzaju kremy, w którym momencie panie mogą już rozpocząć zabiegi bardziej inwazyjne? Tak prawdę powiedziawszy to pielęgnację skóry możemy podzielić na dwa rodzaje, pielęgnacje taką jak pani powiedziała czyli kremem lub jakimś serum czy nawet maseczkami własnej roboty ale też pielęgnację na zasadzie iniekcji czyli mezoterapii. Nie ma granicy wieku taką granicą jest jakby wiek kliniczny czyli to co mówi nam skóra. Czasami młode dziewczyny nawet w wieku 18 do 19 lat mają skórę która wymaga leczenia są to trądzik i są to różnego rodzaju pory poszerzone cera tłusta. Mamy na to zabiegi w postaci mezoterapii czyli iniekcji skórnej która niweluje te problemy czyli poprawia jakość skóry niekoniecznie zapobiegający zmarszczkom bo nie tylko zmarszczki są zmorą kobiet ale również niedoskonałości skóry poszerzone pajączki zaczerwienienia, zagłębienia w postaci blizn potrądzikowych i te zabiegi wykonujemy również u młodych kobiet.

Jeśli mówimy o wolumetrii czyli poprawie opadania twarzy to rzeczywiście już jest domena kobiet 35 plus 40 wtedy najłatwiej ten zabieg wykonać nieco gorzej jest tą sprawą jeżeli mamy do czynienia z panią 50 plus wówczas ten proces opadania jest znacznie nasilony i musimy tutaj użyć wielu technik i bardzo się gimnastykować żeby pomóc w takiej pani podnieść owal twarzy i poprawić struktury na których jej zależy. Ostatecznością jest chirurgia plastyczna to już jest 55 plus albo taki stan który medycyna estetyczna nie jest w stanie pomóc.

Czy wszystkie osoby mogą zdecydować się na tego rodzaju zabiegi jeżeli ma jakieś predyspozycje alergiczne to raczej jest duży znak zapytania? Akurat alergie nie są najważniejszym kryterium które bierzemy pod uwagę najważniejszy jest wywiad z pacjentką czy z pacjentem który przyjdzie w celu takich zabiegów a mianowicie niektóre choroby w ogóle wykluczają możliwość wykonania pewnych zabiegów ale istotne jest badanie pacjenta i istotny wywiad. A więc umiejętność rozstrzygnięcia że temu pacjentowi możemy wykonać z pozoru niewinny na przykład zabieg osoczem bogatopłytkowym. Bo wydawałoby się że osocze to jest jego własna tkanka i nic mu zaszkodzić nie może nic bardziej mylnego jeśli ten pacjent jest osobą która ma jakąś chorobę z autoimmunoagresji możemy mu bardzo zaszkodzić. To są choroby Hashimoto to są choroby jelit to są choroby RZS. To są choroby których absolutnie nie możemy wykonać zabiegów nićmi i osoczem więc osoba która w ogóle podejmuje się tego typu zabiegów mieć wiedzę medyczną na temat tego żeby pacjentowi nie zaszkodzić a więc istotny jest wywiad z pacjentem na co choruje jakie bierze leki czasami możemy to rozpoznać po lekach jakie pacjent bierze. Bo pacjentka czy pacjent może być nieświadomy tej choroby którą ma ale leki które nam przedstawia mówią o tym że on jest leczony w jakiś sposób a więc odstępujemy od części zabiegów które nie są możliwe do wykonania tego pacjenta albowiem mogą mu zaszkodzić.

Nie każdy pacjent nadaje się do zabiegów medycyny estetycznej jeżeli chcemy zniwelować zmarszczki opóźnić proces starzenia to nie zaczynamy chyba od razu od botoksu? Oczywiście że nie zapytała pani o bardzo interesującą rzecz która jest moim konikiem a mianowicie zatrzymania procesu starzenia czyli mezoterapia a więc są to techniki które powodują że poprawiamy jakość skóry pacjenta a więc załamywanie się które tworzą zmarszczki czy jakieś bruzdy można złagodzić zniwelować poprzez podawanie pewnych stymulatorów tkankowych i to jest pierwsza rzecz którą wykonuje moim pacjentkom, zacząć od mezoterapii oczywiście odpowiednio dobranej do charakteru i skóry do możliwości co możemy wykonać.

Botoks jest tylko jednym z elementów którym się posługujemy i służy tylko i wyłącznie relaksacji mięśni. Wykorzystanie botoxu jest również w innych schorzeniach takich jak migrena takich jak bruksizm czy takich jak nadpotliwość. Możemy leczyć botoksem bo to jest lek natomiast nie powoduje on procesu przeciwstarzeniowe go nie zatrzymuje starzenia niweluje relaksuję zmarszczki i niweluje je.

Nasza skóra no lubi być odżywiana tak jak każda żywa część naszego ciała lubisz być podlewana nawilżana w jakiś sposób a żeby nie starzeć się nie załamywać. Często się mówi że warto też zwrócić uwagę na odżywianie bo to co organizm otrzymuje od nas w postaci warzyw owoców nabiału to też ma duży wpływ na jakość skóry i procesy starzenia. Oczywiście to wszystko prawda co pani powiedziała dodałabym jeszcze tutaj używki czyli pacjentki palące papierosy niestety nie dbają o swoją skórę powodują że ona w przyspieszony sposób starzeję się. Wolne rodniki które z każdej tkance występują szybko uciekają powodując przyspieszony proces starzenia. Jak najbardziej higieniczny tryb życia tego nie trzeba chyba powtarzać sprzyja poprawie kondycji i skóry i całego naszego ciała. W dzisiejszych czasach kiedy ten koronawirus krąży bardzo intensywnie jest to bardzo ważna sprawa przebywanie na świeżym powietrzu ruch i odpowiednie zbilansowane żywienie unikanie promieni słonecznych i unikanie tytoniu to jest taki sztandarowy plakat medycyny estetycznej. Nie tylko to botoks mezoterapia, poprawimy ci twarz, a co z resztą reszta ciała? Też musi być zadbana. Z wywiadu podczas badania wynika często wiele rzeczy które chcielibyśmy zmienić u pacjenta i namawiamy jego do tego.

W takim razie jak wygląda pierwsza wizyta w pani gabinecie Kiedy się pojawia pacjentka i mówi o swoich oczekiwaniach. Pierwsza wizyta jest zawsze najdłuższa to jest tak zwana konsultacja, jest poprzedzona rozmową z pacjentem, przyglądam podczas mimiki podczas mowy gestykulacji czyli oceniam wszelkie parametry twarzy które mnie że tak powiem przeszkadzają. Ale teraz wysłuchuje co pacjentka chciałaby zmienić u siebie. czasami Pani mówi że chciałaby mieć większe usta a ja widzę problem przy oczach więc ta pierwsza wizyta jest jak gdyby takim wyrobieniem konsensusu pomiędzy tym co ja widzę jako osoba wykształcona w kierunku medycyny estetycznej umiejąca oceniać twarz i możliwości które ja mogę wdrożyć żeby poprawić pewne parametry a oczekiwaniem pacjentki. No i oczywiście wywiad zdrowotny czy choruję na co choruje jakie przyjmuje leki czy się boi tych zabiegów czy jest zdecydowana czy nie. Bo jeśli pacjentka się bardzo boi ja też odstępuje od zabiegu bo to nie jest dobre jeżeli pacjent na siłę bo jest moda chcę coś zrobić. Musi to wypływać z jej jak gdyby motywacji wtedy ten zabieg i lepiej przebiega lepiej się goi. Plan leczenia czyli ja wypisuje pewne procedury które widzę u pacjentki że należałoby zrobić wyceniamy je wspólnie z pacjentką żeby miała świadomość jaka jest cena tych zabiegów i po kolei ustalamy jak gdyby od czego zaczniemy co pacjentce najbardziej przeszkadza, co można byłoby zrobić na początek. Bardzo często podczas tej pierwszej wizyty realizujemy już w któryś z punktów tego planu oczywiście nie mogą to być wszystkie punkty bo nigdy nie robimy wielu zabiegów naraz. Raz, że bardzo często kumulują się one w jednej strefie i unikamy wykonywania w jednym miejscu zabiegów na jednakowej głębokości naskórka. Dwa, odczucia bólowe przy pierwszej wizycie muszą być umiarkowane. Może zniechęcić do zabiegów gdy dawkujemy mu zbyt dużo bólu czy jakiś takiego stresu. Lubię rozłożyć te zabiegi na kilka wizyt sprawdzać jak poprzednio procedury się sprawdziły z kontrolą efektu i zaproponować coś następnego.

Czy większość zabiegów medycyny estetycznej to są zabiegi iniekcyjne? Większość tak dlatego że zabiegi pielęgnacyjne pozostawiam panią kosmetyczką. Ja natomiast ja jestem chirurgiem no i siłą rzeczy te zabiegi już są bardziej zaawansowane i są to zabiegi implantacyjne zabiegi chirurgiczne zabiegi iniekcyjne modelowanie twarzy implantacja nici lifting twarzy. W ofercie kilka zabiegów nie iniekcyjnych są to silne peelingi fenolowe które zrobimy tylko jesienią i zimą one bardzo ładnie naciągają skórę. Okres gojenia jest dosyć długi bo to jest jeden z silniejszych peelingów który możemy wykonać. Mogą to robić tylko lekarze dlatego że fenol jest bardzo silnym związkiem chemicznym wnikającym poprzez naskórek do organizmu i mogącym dawać problemy z krążeniem jeśli się niewłaściwie go poda. Gościem audycji była dr Małgorzata Lewicka-Kisiel.

Klinika:

Klinika

Media:

https://mmkisiel.pl/media/

Zabiegi:

Zabiegi

Zabiegi na twarz:

Zabiegi na Twarz

Zabiegi na ciało:

Zabiegi na Ciało

Cena zabiegów:

Cennik

Zadzwoń już dziś aby umówić się na konsultację 505905196

Social media

Instargram:
https://www.instagram.com/eskulap.clinic/

Facebook:
https://www.facebook.com/polskaklinika

Twitter:
https://twitter.com/polskaklinika/

LinkedIn:
https://uk.linkedin.com/company/eskulap-clinic-london

YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCnjXp2zHp55B-gbIxAqXkpQ